young man! you will eat every bit of that candy!!

Yes, I said candy.  If I ever needed to question how much I dislike wastefulness, this would be the telltale answer.  A few months ago, my youngest asked if he could get some Jelly Bellies at the grocery store.  I agreed after glancing at the rack filled with small packages of assorted beans.  I proceeded to finish my shopping when Joe says, “Mom, they came out really fast.”  What came out fast?  The lady with the runaway shopping cart?  No, the Jelly Belly dispenser.  The bag of beans cost Joe $15.81.

Fast forward to vacation a few weeks ago.  We were on vacation, and in a candy shop.  I told my kids they could each get one thing.  Here we go again…  My oldest wanted rock candy.  Those ‘fill your own bags’ might as well have drugs in them for as much as they cost!  I prefer my candy with price tags, none of this ‘by the pound’ stuff.  $10.00 later, we leave with rock candy.  

Once we returned from our trip, I found the leftovers and gave it to him.  My son says, “I didn’t like it that much.  It’s not as good as I thought it would be.”  Wha??!!!?  Dude, you will eat all of that candy!  I spent over $10 for it and you will eat it.  Seriously?  On my budget, $10 is a lot of money.  It’s so difficult to teach kids the value of a dollar when society says you can have, and should have, everything you want, no matter what the cost.  The candy might not be good for him, but hopefully the lesson will be.